איך להתגונן משריפה בעזרת שחרור עשן מאולץ?

שחרור עשן מאולץ – מהו? כאשר פורצת שריפה בחניון תת קרקעי, הדבר הראשון שצריך זה להימלט מהר ככל האפשר. אך מה לעשות שהאש באה עם תוצר הלוואי שלה שהוא עשן?

כאחוז כמעט טוטאלי ממקרים הנפגעים מאש זה הנפגעים משאיפת עשן כתוצאה מהאש עצמה. כאשר פורצת אש, היא מעכלת איתה רהיטים וחפצים וכן פלסטיק וחומרים אחרים אשר בסופו של דבר יוצרים עשן סמיך ומאוד רעיל. כאשר ישנה שריפה במבנה תת קרקעי, העשן נהיה יחסית כבד ולא שש לעזוב את המקום, מה שמקשה פי כמה וכמה מהנוכחים בחניון לעזוב אותו, שכן בדרכם החוצה הם נתקלים במסכי עשן אשר גורמים להם לקוצר ראייה וחוסמים להם את היכולת לראות לאן הם הולכים, שלא נדבר גם על הצריבה בעיניים שהעשן הסמיך עושה.

 

בשעת שריפה, כל מבנה תת קרקעי צריך להיות מוכן ולהתקין בו מערכת אשר מבצעת שחרור עשן מאולץ. במערכת הזו מורכבת ממפוחים רבים אשר נמצאים בתקרת הקומה של החניון התת קרקעי ותפקידה של המערכת שחרור עשן מאולץ היא להפעיל מספר רב של מפוחים אלו בו זמנית וכך בעצם לאפשר לפינוי זריז ויעיל של העשן מהמבנה. מפוחים לשחרור עשן מאולץ עובדים על ידי מאוורר שמותקן בתוכן ושואב אוויר מהמבנה ומוציא אותו מהצד השני ובעצם כך דואג להוצאת העשן בעת שריפה. כמו כן ניתן להפעיל את מפוחי שחרור עשן מאולץ אלה במצבים שונים שכן בשריפה קטנה לא כל המפוחים יופעלו בו זמנית וכך בעצם חוסכים עודף הפעלה וכן שחלילה בשריפה גדולה לא יפעלו רק מפוחים בודדים, אלא כל המפוחים יופעלו ובכך יפעלו כמה שיותר מהר לשחרור עשן, וכך כאשר חלילה ופורצת שריפה גדולה, העשן מתפנה מהר יותר כי המפוחים עובדים חזק יותר, ומהר יותר.

 

מפוחי שחרור עשן מאולץ דואגים גם לשקט ולביטחון של בעל המבנה עצמו, שכן שימוש בהם בין היתר מעוגן בחוק, על כן יש חובה להשתמש בהם, אך החוק אינו קובע מה עדיף יותר, אם להתקין אך ורק מפוחים תעשייתיים במערכת שחרור עשן טבעית או במפוחים לשחרור עשן מאולץ. מה שבטוח זה שאותם מפוחים מצילים חיים בשעת חירום ומצילים נפשות שכן רבים מנפגעי הנפש משריפות נפגעו בעצם מאותו עשן של השריפה עצמה. אם אתם בעלים של חניון תת קרקעי או מבנה הדורש התקנתם של מפוחים לשחרור עשן מאולץ בזמן חירום, בטוח תשמחו לשמוע על מטלפרס, שזוהי חברה המספקת פתרונות לשחרור עשן. בקרו באתר שלהם https://www.metalpress.co.il/